Ahmed

Dużo się słyszy ostatnio o torturowaniu więźniów podejrzanych o terroryzm. Organizacje humanitarne aż huczą o nadużywaniu uprawnień i łamaniu prawa. Ostentacyjnie łamane są prawa człowieka, biedni terroryści doprowadzani są do skraju wycieńczenia fizycznego i psychicznego, a cywilizacja okrywa się haniebnym płaszczem. Filogejos nie może pozostać bierny i proponuje nową metodę postępowania z terrorystami.

Sytuacja hipotetyczna: Ahmed został właśnie aresztowany przez służby specjalne na gorącym uczynku tuż po wysadzeniu w powietrze stacji kolejowej w dużym mieście. Zginęło kilkaset osób, a straty materialne szacowane są na miliardy. Jaka powinna być procedura postępowania z Ahmedem? Oto nasza „humanitarna” podpowiedź:

Podczas przesłuchania: „Panie Ahmedzie. Został Pan aresztowany pod zarzutem przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Nie żywimy do Pana osobistych urazów i szanujemy Pana prawa zgodnie z konwencją genewską i innymi konwencjami a także opinią publiczną. Ma Pan prawo do adwokata, tłumacza, fryzjera, masażysty, prostytutki, osobnej celi z telewizją satelitarna z programem Al Jazeera, posiłków wyłącznie z wołowiny 3 razy na dobę, relaksu na świeżym powietrzu a także uczęszczania do meczetu. Jako że takowego w więzieniu nie mamy, zorganizujemy dla Pana specjalny transport dwa razy na dobę, który dowiezie Pana do najbliższego (200km) minaretu, aby zaspokojone zostały Pana potrzeby duchowe i religijne. Bardzo prosilibyśmy jeszcze o podanie nazwisk Pana wspólników, którzy właśnie planują kolejne zamachy, w których zginąć może kilka tysięcy ludzi. Oczywiście nie musi Pan odpowiadać na to pytanie; jeśli Pan sobie życzy, to przyślemy natychmiast adwokata. Aby jednak Pana przekonać, zaoferujemy Panu 5 milionów dolarów i uczestnictwo w programie ochrony świadków. Ale jeśli się Pan nie zgodzi, w pełni to rozumiemy i to życzymy Panu przyjemnego pobytu w celi i powodzenia na procesie. A propos: w razie jakichkolwiek reklamacji książka skarg i zażaleń znajduje się w szafce przy łóżku, w górnej szufladzie…”

No, to by chyba zatkało usta krzykaczom w ochronie praw człowieka.

Filogejos  2019      Copyrights not reserved